راهنمای خرید خانه در ازمیر

خرید خانه در ازمیر در سال‌های اخیر بیش‌ازپیش موردتوجه ایرانی‌ها قرار گرفته و بسیاری - چه با هدف سرمایه‌گذاری و چه با هدف اخذ شهروندی - تصمیم به خرید ملک در این شهر می‌گیرند. خرید خانه در ازمیر توسط ایرانیان رشد بسیاری داشته تا جایی که آمارها نشان از این دارند که در سال 2021 بعد از استانبول، خانه‌های ازمیر بیش از خانه‌های هر شهر دیگری در ترکیه مورد استقبال ایرانیان قرار گرفته‌اند. وضعیت مناسب ملک در ازمیر هم از نظر کیفیت ساخت‌وساز و هم از نظر قیمت، امکان اخذ شهروندی، شرایط جغرافیایی خوب ازمیر و امکان پیشرفت در کار و تحصیل، از جمله عواملی اند که شهروندان کشورهایی غیر از ترکیه از جمله ایرانی‌ها را به سمت خرید خانه در این منطقه‌ سوق داده‌اند. برای آن‌ها که خواهان خرید خانه در ازمیر اند، در این نوشتار به راهنمای خرید خانه در ازمیر خواهیم پرداخت و به مهم‌ترین نکاتی که باید در این بین موردتوجه قرار گیرند اشاره می‌کنیم.

خرید خانه در ازمیر چگونه است

نکات حقوقی درباره خرید خانه در ازمیر برای ایرانیان

شهروندان خارجی، از جمله ایرانی‌ها، برای خرید خانه در ازمیر باید مراحل قانونی‌ متفاوتی را نسبت به شهروندان ترکیه طی کنند. گذشته از این معمولاً ایرانی‌هایی که قصد خرید ملک در ازمیر را دارند، آن‌طور که باید با شرایط معاملات املاک در ترکیه آشنا نیستند، دست‌کم نه آن‌طور که با جزئیات خریدوفروش ملک در ایران آشنایی دارند. به‌همین علت آشنایی با روال قانونی خرید خانه در ازمیر یکی از ضروریات انجام این کار، بدون ریسک ازدست‌دادن سرمایه است.

بیشتر افرادی که قصد خرید خانه در ازمیر را دارند، از واسطه‌ها کمک می‌گیرند. کمک‌گرفتن از تجربه و تخصص مشاوران آشنا با معاملات املاک در ازمیر به شما کمک خواهد کرد تا مناسب‌ترین خانه را با توجه به نیازها و سلیقه‌ی خود و اعضای خانواده‌تان انتخاب کنید و آن را با بهترین قیمت و با امنیت کامل خریداری کنید.

برای خرید خانه در ازمیر لازم است پس از کسب اطلاعات کافی درباره‌ی پروژه‌های ساختمانی در محله‌های مختلف شهر و انتخاب مناسب‌ترین گزینه با توجه به شرایط خود، مبلغی را به‌عنوان پیش‌پرداخت به فروشنده پرداخت کنید. معمولاً همزمان با پرداخت پیش‌پرداخت قراردادی بین خریدار و فروشنده منعقد می‌شود که در آن مشخصات طرفین همراه با شرایط پرداخت مابقی مبلغ ملک، زمان تحویل خانه به خریدار و موارد این‌قبیل ذکر شده است. چنان‌چه با زبان‌های انگلیسی یا ترکی آشنایی ندارید، بهتر است در این مرحله و سایر مراحل خرید خانه در ازمیر از یک مترجم معتمد کمک بگیرید.

آن‌چه در این مرحله اهمیت بسیاری دارد، بررسی دقیق مدارک فروشنده، به‌ویژه سند ملک است، چرا که غفلت در تأیید اصالت سند مالکیت و هویت فروشنده می‌توانند در آینده مشکلات حقوقی متعددی را برای خریدار ایجاد کنند و قرارداد خرید را فاقد اعتبار سازند.

گذشته از این شما باید پیش از انجام معامله با انجام استعلامات لازم از ارزش واقعی ملک اطلاع پیدا کنید، مطمئن شوید ملک پایان کار دارد و همچنین بدهی مالیاتی ندارد. در این مرحله نیز استفاده از تخصص کارشناسان معاملات املاک به شما کمک خواهد کرد تا از اعتبار تمامی مدارک فروشنده اطمینان پیدا کنید و از این نظر با مشکلی مواجه نشوید.

خرید ملک در ازمیر

مدارک موردنیاز برای خرید خانه در ازمیر

برای خرید خانه در ازمیر باید حتماً گذرنامه و کد مالیاتی محلی داشته باشید و مدرکی قابل‌قبول (مانند قبض برق) را که نشان‌دهنده‌ی آدرس محل سکونت‌تان است ارائه دهید. در بسیاری مواقع، علاوه‌براین موارد، لازم است یک حساب بانکی در یکی از بانک‌های ترکیه افتتاح کنید و البته که مدارکی مانند عکس پرسنلی و کپی مدارک شناسایی هم برای انجام معامله از شما درخواست می‌شوند.

 


بیشتر بخوانید: نحوه اخذ شهروندی ترکیه و سوالات مربوطه


نحوه‌ی انتقال سند ملک

پس از توافق طرفین، خریدار و فروشنده باید با استفاده از سیستم تاپو تاکاس (Tapu Takas) نسبت به انتقال اصل مبلغ خرید ملک اقدام کنند. سیستم تاپو تاکاس جهت جلوگیری از بروز مشکل در معامله‌ی املاک در ترکیه طراحی شده است و به‌واسطه‌ی آن است که خریدار می‌توان مبلغ ملک را به فروشنده پرداخت کند. خریدار و فروشنده باید هر دو اطلاعات درخواست‌شده را وارد سیستم تاپو تاکاس کنند. بعد از واردکردن اطلاعات وجه واریزی خریدار در این سیستم مسدود می‌شود و پس از بررسی اطلاعات معامله و درصورت نبود مشکلی در این بین، پول به حساب بانکی فروشنده واریز می‌گردد.

برای انتقال سند ملک در ازمیر همراه‌داشتن مدارکی مانند سند ملک همراه با تأییدیه سازمان ثبت اسناد شامل تمامی مشخصات ملک، پایان کار، گواهی پرداخت عوارض شهرداری، بیمه‌نامه‌ی زلزله، گذرنامه‌ی خریدار با ترجمه‌ی رسمی به‌زبان ترکی، عکس پرسنلی خریدار و فروشنده و دو شاهد همراه با مترجم رسمی الزامی است.

راهنمای خرید خانه در ازمیر

هزینه‌های جانبی خرید ملک در ازمیر

هنگام خرید خانه در ازمیر گذشته از اصل ارزش ملک باید مبالغی را به‌عنوان مالیات، کمیسیون، حق‌الوکاله و مانند آن‌ها پرداخت کنید. آشنایی با این هزینه‌ها شما را در برآورد بهتر از مجموع هزینه‌هایی که متحمل خواهید شد کمک می‌کند.

بنا بر قوانین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ترکیه، خریدار و فروشنده باید معادل 2 درصد از ملبغ برگه‌ی تسویه‌ی حساب شهرداری را به‌عنوان مالیات پرداخت کنند. البته این مبلغ شامل مالیات سرمایه‌ی در گردش - که معمولاً برابر با 70 لیر در هر معامله است - نیست.

گذشته از این، خریدار و فروشنده باید مجموعاً 4 درصد از ارزش واقعی ملک را به‌عنوان هزینه‌ی انتقال سند پرداخت کنند. این مبلغ معمولاً به‌طور مساوی توسط طرفین پرداخت می‌گردد، اما دو طرف می‌توانند به‌صورت توافقی با نسبت دیگری مجموع این مبلغ را پرداخت کنند.

گاه به موارد بالا هزینه‌های دیگری مانند هزینه‌ی اخذ آبونمان آب، عوارض شهرداری سالانه و حق‌الوکاله درصورت عدم حضور خریدار هم اضافه می‌شود.

قیمت خانه در ازمیر

مسئله‌ی مهمی که باید در راهنمای خرید خانه در ازمیر به آن پرداخته شود، قیمت خانه در ازمیر است. همان‌طور که گفتیم درحال‌حاضر ازمیر بعد از استانبول پرطرفدارترین شهر ترکیه برای خرید خانه توسط ایرانی‌هاست. خانه‌های ازمیر در بسیاری از موارد از خانه‌های استانبول ارزان‌تر هستند و از سویی در این شهر خبری از شلوغی و تراکم بالای جمعیت استانبول نیست.

قیمت خانه در محله‌های متوسط به بالای ازمیر مناسب‌تر از محله‌های نسبتاً دورافتاده‌ی استانبول است. شما می‌توانید در محله‌های متوسط رو به بالای ازمیر با حدود 300 هزار لیر خانه‌ای 100 متری خریداری کنید، اما با همین پول خانه‌ای با متراژی کمتر در استانبول پیدا خواهید کرد. البته به‌طورکلی قیمت خانه در ازمیر به عوامل مختلفی بستگی دارد و حتی در یک محله می‌توان خانه‌هایی با قیمت‌هایی با اختلاف بسیار زیاد با هم پیدا کرد.

در بین محله‌های مختلف ازمیر، محله‌های نارلی دره، اورلا و گزل باحچه به‌نسبت مدرن‌تر هستند و خانه‌های لوکس‌تری در آن‌ها ساخته شده است و البته قیمت خانه در این محله‌ها هم نسبت به سایر محله‌های ازمیر بیشتر است. افرادی که بیشتر به آرامش و سکوت خانه‌ی خود اهمیت می‌دهند معمولاً در محله‌هایی مانند سلجوک و دانشجویان و کارمندان در شهرک‌های صنعتی معمولاً در محله‌ی بورنووا خانه می‌خرند. بسیاری افرادی که به‌قصد مهاجرت در ازمیر خانه می‌خرند، محله‌ی بالچووا را انتخاب می‌کنند، چرا که این محله دسترسی خوبی به مراکز مهم شهر دارد و ساکنان آن از امکانات رفاهی قابل‌قبولی برخوردار هستند.

راهنمای خرید ملک در ازمیر ترکیه

راهنمای خرید خانه در ازمیر با وام

درحال‌حاضر دولت ترکیه از سرمایه‌گذاری‌های خارجی در حوزه‌ی املاک استقبال می‌کند و از همین روی قوانین خرید ملک در شهرهای مختلف این کشور از جمله ازمیر را نسبتاً ساده کرده است و اعطای تسهیلات برای خرید خانه نیز در همین راستا انجام می‌شود.

متقاضیان دریافت وام برای خرید خانه در ازمیر باید درخواست وام خرید خانه را به بانک موردنظر خود در ترکیه ارائه کنند. بانک بعد از بررسی شرایط متقاضی تسهیلات، به‌عنوان نمونه بررسی گردش مالی، میزان حقوق ماهانه، ارزش ملک مورد نظر و شرایط سنی متقاضی، نسبت به رد یا پذیرش درخواست وام خرید خانه تصمیم‌گیری می‌کند.

هنگام ارائه‌ی درخواست دریافت وام برای خرید خانه در ازمیر دقت داشته باشید که بانک‌های ترکیه در پرداخت تسهیلات برای خرید خانه محدودیت دارند و هیچ‌یک از آن‌ها نمی‌تواند معادل 100 درصد ارزش ملک را به شما وام بدهد. گذشته از این، تمامی بانک‌های ترکیه در قسط‌بندی وام شما به حقوق ماهانه‌‌تان توجه می‌کنند و معمولاً حداکثر قسط ماهانه‌ی وام شما بیشتر از نصف حقوق‌تان نخواهد بود.

چند نکته در راهنمای خرید خانه در ازمیر

گذشته از آن‌چه به آن‌ها اشاره کردیم، نکات زیر ممکن است به شما در خرید خانه در ازمیر کمک کنند:

1- برای دریافت حق شهروندی با خرید خانه در ازمیر لازم است ارزش ملکی که انتخاب می‌کنید به حداقل تعیین‌شده، یعنی 250 هزار دلار، برسد.

2- با خرید خانه به‌صورت قسطی یا با وام هم می‌توانید برای درخواست حق شهروندی اقدام کنید.

3- شما می‌توانید برای کاهش هزینه‌ها، خانه‌های دست‌دوم را خریداری کنید، اما با توجه به اختلاف کم قیمت خانه‌های سند اول با خانه‌های سند دوم و چندم و قدیمی‌بودن خانه‌های دست‌دوم پیشنهاد می‌شود اولویت خود در خرید خانه‌های سند اول قرار دهید.

خرید خانه در ازمیر با مشاوره‌ی مشاوران حرفه‌ای

آژانس املاک بهبود هومز شریک تجاری کلر ویلیامز - بزرگ‌ترین شرکت املاک جهان - یکی از باسابقه‌ترین آژانس‌های املاک در کل ازمیر است. ما این افتخار را داریم که سال‌های سال به ایرانی‌ها برای خرید خانه در ازمیر کمک کرده‌ایم. درصورتی‌که به‎‌دنبال خرید خانه در ازمیر هستید پیشنهاد می‌کنم از مشاوره‌ی مشاوران ما استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر، لطفاً از طریق شماره‌تلفن‌های موجود در پایین صفحه با کارشناسان ما تماس بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای کشف ازمیر حاضر هستید؟
    شایان بهبود 
           کارگزار

[email protected]

Drag a button, link, or anything else into the icon box to place it below the text. Lorem ipsum dolor sit amet elit.

8914234 (530) 90+

Drag a button, link, or anything else into the icon box to place it below the text. Lorem ipsum dolor sit amet elit.

71 21 461 (232) 90+

Drag a button, link, or anything else into the icon box to place it below the text. Lorem ipsum dolor sit amet elit.

موقعیت مکانی
آدرس:
Refet Paşa, 5182/1 Sokak No:1 D:3, 35090 Bornova/İzmir

تلفن:
90-5308914234+

ایمیل:
[email protected]

کلیه حقوق این سایت برای شرکت بهبودهومز محفوظ می‌باشد. هرگونه کپی‌برداری ازین سایت ممنوع است.
apartmentenvelopephone-handset