موزه‌های ازمیر | گشتی در تاریخ و فرهنگ و هنر ازمیر

از میان جاذبه‌های گردشگری ازمیر، موزه‌ها جایگاهی ویژه دارند. موزه‌های ازمیر از جاذبه‌های گردشگری پرطرفدار این منطقه هستند و بسیاری از گردشگرانی که به این شهر سفر می‌کنند، سری هم به موزه‌های این شهر و آثار تاریخی و هنری‌ای که در آن‌ها نگهداری می‌شوند می‌زنند. در این نوشتار نگاهی به بهترین موزه‌های ازمیر خواهیم داشت.

1- موزه‌های تاریخی ازمیر

آغاز پیدایش تمدن در ازمیر به حدود 6500 سال پیش از میلاد می‌رسد و طی سال‌های متمادی رویدادهای مهم تاریخی متعددی در آن رخ داده‌اند. ازمیر بین نیمه‌ی قرن ششم تا نیمه‌ی قرن هفتم به‌عنوان یکی از تمدن‌های قدرتمند شناخته می‌شده و دوران طلایی خود را در این سال‌ها سپری کرده است. این منطقه تا پیش از رسمیت‌یافتن جمهوری در ترکیه سال‌ها در کشاکش بین عثمانی‌ها و یونانی‌ها دست‌به‌دست شده و پیش از آن هم تحت سلطه‌ی امپراتوری بیزانس بوده و در همان هنگام توسط اعراب تصرف شده است.

از این دوران تاریخی آثار بسیاری به‌جا مانده که اکنون به بخش مهمی از جاذبه‌های گردشگری ازمیر تبدیل شده‌اند. در ادامه فهرستی از موزه‌های ازمیر و آثار تاریخی و هنری موجود در آن‌ها را مرور خواهیم کرد:

الف) موزه‌ی باستان‌شناسی ازمیر

بهترین موزه‌های ازمیر

در موزه‌ی باستان‌شناسی یا آرکئولوژی ازمیر اشیایی مربوط به عصر مفرغ و دوران تسلط روم باستان و یونان، مانند انواع مجسمه، جواهرات و زیورآلات، لوازم پخت‌وپز و خوردن غذا و ابزارهای مربوط به زندگی روزمره به چشم می‌خورند.

در کاوش‌هایی که در سایت‌های باستان‌شناسی مختلف حاشیه‌ی دریای اژه مانند افسوس، بایراکلی، پرگامون، ملطوس، کلازومن، آفرودیسیاس و تئوس انجام شده‌اند، اشیای بسیاری کشف شده‌اند که بسیاری از آن‌ها در همین موزه نگهداری می‌شوند. موزه‌ی باستان‌شناسی ازمیر دارای سه طبقه و چند سالن است که عموماً هر کدام به اکتشافات مربوط به یکی از سایت‌های نام‌برده‌شده اختصاص داده شده است.

موزه‌ی باستان‌شناسی ازمیر یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین موزه‌های ترکیه است و به‌خوبی بازدیدکنندگان را با بخش قابل‌توجهی از فرهنگ و تاریخ این منطقه آشنا می‌کند. این موزه در مرکز شهر و در منطقه‌ی کوناک در نزدیکی میدانی به همین نام واقع شده است. برای رفتن به این موزه می‌توان از وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس، تراموا و مترو استفاده کرد، چرا که بسیاری از آن‌ها در میدان کوناک ایستگاه دارند.

آدرس موزه‌ی باستان‌شناسی ازمیر:

 • Halit Rifat Pasa Caddesi 4. Konak, Izmir, Turkey

شماره‌تلفن موزه‌ی باستان‌شناسی ازمیر:

ب) موزه‌ی مردم‌شناسی ازمیر

موزه‌های ازمیر مردم شناسی ازمیر

موزه‌ی مردم‌شناسی یا فرهنگ‌شناسی ازمیر مکانی ایده‌آل برای آشنایی با آداب و رسوم و فرهنگ مردم ساکن در این منطقه - چه در دوران گذشته و چه در حال حاضر – است. در این موزه اشیای مختلفی مانند لباس، ظروف، اسلحه، کتاب‌های خطی، جواهرات، صنایع دستی و آثار هنری نگهداری می‌شوند و در سرتاسر موزه راهنماهای تصویری و متنی برای آشنایی بیشتر بازدیدکنندگان با اشیای داخل موزه درنظر گرفته شده‌اند.

بیشتر اشیایی که در موزه‌ی مردم‌شناسی نگهداری می‌شوند مربوط به دوران‌های سلجوقی و عثمانی هستند. یکی از نکات جالب، معماری خاص ساختمان موزه است که خلاف آثار داخل آن به معماری کلاسیک شباهت بیشتری دارد. این موزه 4 طبقه دارد که تنها دو طبقه‌ی اول آن به نمایش آثار باستانی اختصاص داده شده‌اند و طبقات فوقانی آزمایشگاه و انبار هستند.

آدرس موزه مردم‌شناسی ازمیر:

 • Yeşiltepe Mahallesi, İzmir Ethnography Museum, Konak/İzmir, Turkey

شماره‌تلفن مردم‌شناسی ازمیر:

 • +90 232 489 0796

ج) موزه‌ی تاریخ و هنر ازمیر

موزه تاریخ و هنر ازمیر

بخشی از اشیای کشف‌شده در کاوش‌های باستان‌شناسی منطقه‌ی ازمیر در موزه‌ی تاریخ و هنر نگهداری می‌شوند. انواع جواهرات، ظروف، مجسمه‌ها و سکه‌هایی که در این موزه نگهداری می‌شوند مربوط به دوران تسلط یونان و روم باستان هستند. کتیبه‌های نقش‌برجسته از سایت باستان‌شناسی ملطوس، نسخه‌ای خطی از انجیل، مجسمه‌های رومی و سکه‌های ضرب‌شده در دوران پادشاهی کروسیوس در قرن هفتم میلادی از جمله اشیای شاخص موزه‌ی تاریخ و هنر ازمیر هستند.

آدرس موزه‌ی تاریخ و هنر ازمیر:

 • Mimar Sinan Mahallesi, History & Arts Museum, Konak/İzmir, Turkey

شماره‌تلفن موزه‌ی تاریخ و هنر ازمیر:

 • +90 232 445 68 18

د) ازمیر آگورا (سمیرنا)

ازمیر آگورا یا آگورای ازمیر در 4 قرن پیش از میلاد به‌دست یونانی‌ها در این منطقه ساخته شده است. بخش گسترده‌ای از آگورای ازمیر در حدود سال 178 میلادی بر اثر وقوع زمین‌لرزه تخریب و بعدها بار دیگر به‌دستور پادشاه رومی مارکوس اورلیوس بازسازی شد. دروازه‌ی فاوستینا، خیابان باستانی، ایوان شمالی، ایوان غربی، ستون‌های کرینیتی، آب‌انبارهای اطراف بنای اصلی و گورستان مسلمانان مربوط به دوران حکومت عثمانی‌ها از مهم‌ترین بخش‌های آگورای ازمیر هستند. برای بازدید از ازمیر آگورا نیازی به تهیه‌ی بلیط نیست.

آدرس ازمیر آگورا:

Namazgah Mahallesi, Smyrna Agora Antik Kent, Konak/İzmir, Turkey

شماره‌تلفن ازمیر آگورا:

+90 232 483 5117

ه) موزه‌ی باستان‌شناسی فضای باز بستانلی

موزه‌ی باستان‌شناسی بستانلی شامل حدود 90 شئ به‌دست‌آمده از کاوش‌های باستان‌شناسی در منطقه است. یکی از نکات جالب‌توجه درباره‌ی این موزه این است که موزه در پارک هنرهای زیبای بستانلی قرار دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند در بازدید از موزه از آثار هنری و به‌ویژه گالری‌های نقاشی که در بسیاری از ایام سال در این مرکز دایر هستند بازدید کنند. بازار بستانلی که یکی از بازارهای محلی معروف ازمیر است هم در نزدیکی همین موزه واقع شده است.

آدرس موزه‌ی باستان‌شناسی فضای باز بستانلی:

Bostanlı, Güzel Sanatlar Park İçi Yolu, 35590 Karşıyaka/İzmir

و) موزه‌ی آتاتورک

بهترین موزه‌های ازمیر

بهترین موزه‌های ازمیر

موزه‌ی آتاتورک درواقع محل زندگی آتاتورک بوده و از سال 1988 به‌عنوان موزه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است. در این موزه لوازم مربوط به آتاتورک مانند کتاب‌ها، نامه‌ها، اسناد، عکس‌ها، لباس‌ها، درجه‌های نظامی، ساعت‌ها، و اشیای تزئینی به نمایش گذاشته شده‌اند. بازدید از این موزه فرصتی بسیار خوب برای آشنایی بیشتر با بنیان‌گذار جمهوری در ترکیه و شرایط کشور ترکیه در اواخر دوران عثمانی و اوایل تشکیل جمهوری ترکیه است.

آدرس موزه‌ی آتاتورک:

Alsancak Mh.,, Ataturk Museum, Gündüğdu Caddesi, Konak/İzmir, Turkey

شماره‌تلفن موزه‌ی آتاتورک:

+90 232 464 8085

 


بیشتر بخوانید: جاذبه‌های گردشگری طبیعت ازمیر


 

ز) موزه‌ی تاریخ طبیعی ازمیر

بهترین موزه‌های ازمیر

موزه‌ی تاریخ طبیعی ازمیر دومین موزه‌ی تاریخ طبیعی مهم ترکیه است. این موزه از قسمت‌های مختلفی مانند قسمت فسیل‌های ماقبل تاریخ، قسمت نگهداری از سنگ‌ها و مواد معدنی، قسمت پرندگان، قسمت جانورشناسی و قسمت دیرینه‌شناسی تشکیل شده است. موزه‌ی تاریخ طبیعی ازمیر یک موزه‌ی دانشگاهی است و در مجاورت دانشکده‌ی علوم دانشگاه اژه قرار دارد و به‌همین علت گذشته از این‌که مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد، مود توجه دانشجویان و محققان مرتبط نیز هست.

آدرس موزه‌ی تاریخ طبیعی ازمیر:

Erzene, 35040 Bornova/İzmir

شماره‌تلفن موزه‌ی تاریخ طبیعی ازمیر:

+90 232 388 26 10

2- موزه‌های هنری ازمیر

الف) موزه‌ی هنر و مجسمه‌سازی ازمیر

این موزه همان‌طور که از نام آن پیداست، مکانی برای نگهداری و نمایش آثار هنری، به‌ویژه نقاشی و مجسمه‌سازی است. این موزه در سال 1925 ساخته شده و اکنون در نزدیکی اسکله‌ی کوناک در بلوار آتاتورک واقع شده است. بخش قابل‌توجهی از آثار این موزه مربوط به آثار هنرمندان قرن بیستم است. ابراهیم کالوس، حکمت اونات، احمد علی پاشا و تورگوت پورا از جمله هنرمندانی اند که آثارشان در این موزه نگهداری می‌شوند.

آدرس موزه‌ی هنر و مجسمه‌سازی ازمیر:

 • Konak Mahallesi, İzmir Resim Ve Heykel Müzesi, Mithat Paşa Cad., Konak/İzmir, Turkey

شماره‌تلفن موزه‌ی هنر و مجسمه‌سازی ازمیر:

 • +90 234 248 03 93

ب) موزه‌ی هنری سلچوک یاشار

موزه سلچوک یاشار ازمیر

موزه‌ی هنری سلچوک یاشار شامل آثار هنری تاریخی و نمایش‌های نقاشی است که در سال 1985 به‌دست مجموعه‌داری به‌نام سلچوک یاشار افتتاح شده است. در طبقه‌ی اول این مجموعه گالری‌های نقاشی به نمایش گذاشته شده‌اند و در طبقه‌ی بالا نقاشی‌هایی که سلچوک یاشار در مجموعه‌ی خود داشته قرار گرفته‌اند. بد نیست بدانید که سلچوک یاشار این نقاشی‌ها را از مزیده‌های مختلف از سرتاسر جهان خریداری و جمع‌آوری کرده بوده است.

آدرس موزه‌ی هنری سلچوک یاشار:

 • Alsancak, Cumhuriyet Blv No:252, 35220 Konak/İzmir

شماره‌تلفن موزه‌ی هنری سلچوک یاشار:

 • +90 232 422 65 32

3-  موزه‌های تکنولوژی ازمیر

الف) موزه‌ی ارتباطات ازمیر

در موزه‌ی ارتباطات ازمیر مجموعه‌ای از تجهیزات ارتباطاتی و مخابراتی، از آغاز ورود این فناوری‌ها به ترکیه تا اکنون نگهداری می‌شوند. انواع مورس، تلگراف، گیرنده‌های زیردریایی، تلفن‌های دیواری، تجهیزات رمزنگاری و رادیو در این موزه نگهداری می‌شوند.

آدرس موزه‌ی ارتباطات ازمیر:

 • Altınordu, 967. Sk. No:16, 35240 Konak/İzmir

شماره‌تلفن موزه‌ی ارتباطات ازمیر:

 • +90 232 484 53 00

ب) موزه‌ی اتومبیل ازمیر

بهترین موزه‌های ازمیر

موزه‌ی اتومبیل ازمیر شامل حدود 130 اتومبیل و 40 موتورسیلکت قدیمی‌ست که بسیاری از آن‌ها به‌صورت سفارشی ساخته شده‌اند و نظیر ندارند. علاقه‌مندان به خودرو می‌توانند در این موزه انواع خودروهای قدیمی شرکت‌های بزرگ خودروسازی مانند فورد، پورشه، مرسدس بنز و کادیلاک را ببینند، با تاریخچه‌ی آن‌ها آشنا شوند و با این خودروهای نوستالژیک عکس یادگاری بگیرند.

آدرس موزه‌ی ماشین ازمیر:

 • Çapak, Özgörkey Cd. No:5, 35860 Torbalı/İzmir

شماره‌تلفن موزه‌ی ماشین ازمیر:

 • +90 232 850 35 35

 

 


بیشتر بخوانید: معرفی بهترین شهربازی‌های ازمیر


 

4- موزه‌های سرگرمی ازمیر

الف) موزه‌ی ماسک ازمیر

موزه ماسک ازمیر

موزه‌ی ماسک ازمیر مجموعه‌ای از ماسک‌های مربوط به اقوام مختلف در کشورهای گوناگون جهان است و علی‌رغم فضای کوچک‌اش می‌توان آن را یکی از بهترین موزه‌های ازمیر برای گردشگران و به‌ویژه برای کودکان به‌شمار آورد. طبقه‌ی اول ساختمان موزه به فضای مخصوص پذیرایی از بازدیدکنندگان اختصاص داده شده و ماسک‌ها عمدتاً در طبقه‌ی دوم موزه نگهداری می‌شوند. در این موزه گذشته از ماسک‌های اقوام مختلف، ماسک‌های چهره‌های سرشناس مانند آتاتورک هم نگهداری می‌شوند.

آدرس موزه‌ی ماسک ازمیر:

 • Alsancak, 1448. Cumbalı Sk No:22, 35220 Konak/İzmir

شماره‌تلفن موزه‌ی ماسک ازمیر:

 • +90 232 465 31 07

ب) موزه‌ی اسباب‌بازی ازمیر

بهترین موزه‌های ازمیر

موزه‌ی اسباب‌بازی ازمیر که به‌نام موزه‌ی اسباب‌بازی عمران بارادان هم شناخته می‌شود در نزدیکی خیابان واریانت واقع شده است. عمران بارادان در سال 2005 این موزه را با اهدای اسباب‌بازی‌هایی که از نقاط مختلف جهان خریداری و گردآوری کرده بود، تأسیس کرد و بعدها افراد دیگری با اهدای اسباب‌بازی، این موزه را گسترش دادند.

عروسک‌های عمران بارادان در طبقه‌ی اول موزه هستند. سونای آکین مؤسس موزه‌ی اسباب‌بازی استانبول مهم‌ترین فردی بود که به گسترش موزه‌ی اسباب‌بازی ازمیر کمک کرد و هدایای او به این موزه تماماً در طبقه‌ی دوم نگهداری و نمایش داده می‌شوند.

آدرس موزه‌ی اسباب‌بازی ازمیر:

 • Halil Rifat Paşa mah 31 Konak, İzmir, Turkey

شماره‌تلفن موزه‌ی اسباب‌بازی ازمیر:

 • +90 232 425 75 13

 


بیشتر بخوانید:  بهترین سواحل ازمیر


 

5- سایر موزه‌های ازمیر

الف) موزه‌ی زنان ازمیر

موزه‌ی زنان ازمیر در ساختمان تاریخی 3 طبقه با 13 اتاق تأسیس شده است. این موزه همان‌طور که از نام آن پیداست به موضوع زنان اختصاص دارد و همان‌طور که شهردار کوناک در زمان افتتاح آن گفت با هدف نهایی توجه برابر به زنان تأسیس شده است. در طبقه‌ی اول این موزه عکس‌های متعددی از زنان ترکیه در دوران مختلف نگهداری می‌شوند. طبقه‌ی دوم موزه به مبارزات زنان اختصاص داده شده و طبقه‌ی سوم هم شامل مجموعه‌ای از اسناد مربوط به زنان در دوران عثمانی و ترکیه‌ی کنونی است.

محوطه‌ی باغ موزه‌ی زنان ترکیه شامل تصویری از زنان سرشناس ترکیه و سراسر جهان مانند خالده ادیب آدیوار نویسنده‌ی ترک، عفیف ژاله هنرپیشه‌ی ترک و فوریا کورال هنرمند هنرهای تجسمی ترک است.

آدرس موزه‌ی زنان ازمیر:

 • Akıncı, 1298. Sk. No:14, 35240 Konak/İzmir

شماره‌تلفن موزه‌ی زنان ازمیر:

 • +90 232 484 04 81

ب) موزه‌ی دریایی اینجیرالتی

موزه‌ی دریایی اینجیرالتی موزه‌ای نظامی است که در سال 2007 تأسیس شده و از قسمت‌های مختلفی مانند گالری عکس، نمایشگاه اکتشافات نیروی دریایی ترکیه و آمفی‌تئاتر تشکیل شده است.

آدرس موزه‌ی دریایی اینجیرالتی:

 • İnciraltı, Özdilek AVM karşısı, Başak Sk., 35330 Balçova/İzmir

شماره‌تلفن موزه‌ی دریایی اینجیرالتی:

 • +90 232 278 52 34

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای کشف ازمیر حاضر هستید؟
    شایان بهبود 
           کارگزار

[email protected]

Drag a button, link, or anything else into the icon box to place it below the text. Lorem ipsum dolor sit amet elit.

8914234 (530) 90+

Drag a button, link, or anything else into the icon box to place it below the text. Lorem ipsum dolor sit amet elit.

71 21 461 (232) 90+

Drag a button, link, or anything else into the icon box to place it below the text. Lorem ipsum dolor sit amet elit.

موقعیت مکانی
آدرس:
Refet Paşa, 5182/1 Sokak No:1 D:3, 35090 Bornova/İzmir

تلفن:
90-5308914234+

ایمیل:
[email protected]

کلیه حقوق این سایت برای شرکت بهبودهومز محفوظ می‌باشد. هرگونه کپی‌برداری ازین سایت ممنوع است.
apartmentenvelopephone-handset