صرافی در ترکیه | آن‌چه که بهتر است در این مورد بدانید

سفر کوتاه‌مدت به ترکیه یا مهاجرت به این کشور نیاز به رعایت یک سری اصول دارد. کارهایی باید انجام شوند تا سفری آسوده یا مهاجرتی بی‌دردسر به ترکیه داشته باشید. یکی از کارهای لازم برای گردش در ترکیه، همراه‌داشتنِ پول این کشور است. برخی ترجیح می‌دهند که در ایران پول‌شان را به پول ترکیه «چنج» کنند و برخی دیگر ترجیح‌شان این است که برای چنج ارز روی صرافی در ترکیه حساب کنند. چنان‌چه جزو دسته‌ی دوم هستید این نوشتار را تا انتها دنبال کنید. در ادامه به نکات مربوط به صرافی در ترکیه پرداخته خواهد شد.

واحد پول ترکیه چیست؟

واحد پول ترکیه

لیره واحد پول ترکیه است. کد ایزوی این واحد پولی 4217 است. لیره برابر است با صد کوروش [kurus]. روی پول‌های ترکیه تصاویر آتاتورک و عصمت اینونلو [رییس‌جمهور و نخست‌وزیر اسبق ترکیه] حک شده‌است. در ترکیه می‌توان در برخی فروشگاه‌های بزرگ با دلار یا یورو خرید کرد، اما در کل بهتر است که در صرافی‌های ترکیه نسبت به چنج ارز – یعنی چنج دلار و یورو به لیر – اقدام شود. با لیر می‌توان در هر کجای ترکیه هر چیزی را خریداری کرد.

ارز مناسب در سفر به ترکیه چه ارزی است؟

چنان‌که اشاره شد بهتر است در ترکیه لیر به همراه داشته باشید، اما در برخی فروشگاه‌ها امکان خرید با دلار یا یورو نیز فراهم است. برای تبدیل ارز در ترکیه، برخی از حساب‌های ارزی استفاده می‌کنند. اما معمولاً چون هزینه‌ی تبدیل و انتقال ارز بانکی بالا است و صرفه ندارد، بهترین راه برای چنج ارز استفاده از صرافی در ترکیه است.

ترکیه در سال‌های اخیر به یکی از مهم‌ترین کشورهای گردشگرپذیر در اروپا تبدیل شده و از همین رو در شهرهای بزرگ و کوچک آن صرافی‌های زیادی وجود دارند. این صرافی‌ها با نام döviz شناخته می‌شوند. در شهرهای کوچک تعداد آن‌ها نسبت به شهرهای بزرگ کمتر است. به‌عنوان مثال در استانبول و ازمیر صرافی‌های بسیار زیادی وجود دارند و در خیابان‌های اصلی این شهر که گام بزنید به‌کرات با صرافی روبه‌رو خواهید شد.

نکته‌ی دیگری که در این ارتباط وجود دارد این است که در سال‌های اخیر ایرانیانی سودجو و متقلب از راه صرافی در ترکیه در حال ثروت‌اندوزی هستند. بهتر است برای تبدیل ارز در ترکیه فقط و فقط به صرافی‌هایی در ترکیه مراجعه کنید که رسمی و دارای مجوز هستند. تحت هیچ شرایطی برای تبدیل ارز در ترکیه روی ایرانیانی که در ترکیه در خیابان‌ها مشغول چنج ارز هستند حساب نکنید. آن‌ها معمولاً پول تقلبی ترکیه را به شما در ازای دریافت یورو و دلار می‌دهند.

کمیسیون صرافی در ترکیه چیست؟

صرافی در ترکیه

احتمالاً عبارت کمیسیون صرافی را تا کنون شنیده‌اید. هر صرافی در ترکیه برای تبدیل ارز کمیسیون دریافت نمی‌کند و صرفاً برخی هستند که این کار را انجام می‌دهند. اگر برای‌تان مهم است که به صرافی‌های ترکیه کمیسیون پرداخت نکنید، می‌توانید قبل از انجام معامله از آن‌ها بپرسید که آیا برای مبادله‌ی ارز کمیسیون دریافت می‌کنند یا خیر.

آیا صرافی‌های فرودگاه می‌توانند گزینه‌هایی مناسب برای چنج ارز باشند؟

صرافی‌های فرودگاه صرافی‌هایی رسمی هستند و بنابراین با خیالی آسوده می‌توان در آن‌ها برای مبادله‌ی ارز اقدام کرد، اما نکته این‌جاست که عمدتاً در فرودگاه‌ها همه‌چیز نسبت به مرکز شهر گران‌تر است و این قضیه برای صرافی‌ها نیز صادق است. معمولاً صرافی‌های فرودگاه‌ها کمیسیون بیشتری برای مبادله‌ی ارز دریافت می‌کنند یا آن‌که نرخ مبادله‌ی ارز در آن‌ها پایین‌تر از انواع صرافی در ترکیه است. به‌عنوان مثال، مقدار لیری که در صرافی فرودگاه به‌ازای n دلار دریافت می‌کنید معمولاً مقداری کمتر از مقدار لیری است که در صرافی‌های مرکز شهر ممکن است دریافت کنید.

برای خرید ملک در ترکیه میتوانید بر روی آن کلیک کنید.

بنابراین اگر حتماً به لیر نیاز داشتید و مجبور بودید که از صرافی‌های فرودگاه برای چنج دلار یا یورو به لیر استفاده کنید، می‌توانید به آن‌ها اطمینان کنید، اما در کل بهتر است مقدار کمی را به لیر تبدیل کنید تا زمانی که به مرکز شهر برسید.

آیا باید تا جایی که می‌توانیم دلار یا یورو به لیر تبدیل کنیم؟

پاسخ این پرسش قطعاً خیر است. نه‌تنها دلار یا یورو به کارتان در ترکیه می‌آیند بلکه ازآن‌جاکه چند وقتی است که ارزش لیر در برابر دلار پایین و پایین‌تر می‌آید بهتر است که در کل دلار یا یورو در اختیار داشته باشید و مثلاً روزانه درصدی از دارایی دلار یا یوروی‌تان را به لیر تبدیل کنید.

صرافی در ترکیه

آیا از ریال ایران می‌توان در ترکیه استفاده کرد؟

عمده‌ی فروشگاه‌های ایرانی و ترکی در ترکیه از لیر یا نهایتاً دلار یا یورو استفاده می‌کنند، معدود فروشگاه‌هایی هستند که ریال ایران را می‌پذیرند. از این رو حتماً قبل از سفر به ترکیه در ایران ریال‌های‌تان را به دلار یا یورو تبدیل کنید تا بتوانید دلارها یا یوروها را در صرافی‌های ترکیه به لیر تبدیل کنید.

چند نکته در مورد تبدیل ارز در صرافی در ترکیه

 • برای مبادله‌ی ارز و خصوصاً دلار در ترکیه حتماً چانه‌زنی کنید. قیمت‌هایی که در تابلوهای صرافی‌ها نمایش داده می‌شوند را معیار نگیرید. حتی بد نیست که به چند صرافی در ترکیه سر بزنید و هر کدام که قیمت بیشتری پیشنهاد داد دلار یا یورو را در آن‌جا مبادله کنید.
 • دلارها را در چند جیب یا کیسه یا چمدان جاسازی کنید.
 • همانطور که در بالا اشاره شد صرافی‌های فرودگاه‌ها گزینه‌هایی مناسب برای چنج ارز نیستند و بهتر است که برای چنج ارز روی صرافی‌های مرکز شهر حساب کنید. همین قضیه برای صرافی‌های هتل‌ها نیز برقرار است. آن‌ها هم عمدتاً قابل‌اعتماد هستند، اما چنان‌که گفتم قضیه‌ی صرافی‌های فرودگاه‌ها برای آن‌ها هم صادق است.

آدرس چندی از صرافی‌های استانبول و ازمیر

در آخر بد نیست آدرس و شماره‌تلفن یک سری از صرافی‌های مشهور استانبول و ازمیر را بدانید:

صرافی زکی Zeki Doviz [استانبول]

 • شماره تلفن: ۹۰۲۱۲۵۲۰۳۲۳۲+
 • زمان فعالیت: دوشنبه تا شنبه ۹ تا ۱۹
 • آدرس: Büyük Postane Cad. 23/B, Fatih, Istanbul

صرافی الماسیوگلو Elmacıoğlu Döviz[استانبول]

 • شماره تلفن:۹۰۲۱۲۵۲۲۰۱۵۱+
 • زمان فعالیت:دوشنبه تا جمعه ۹ تا ۱۸
 • آدرس: Ordu Caddesi, No. 60/B Laleli, Fatih, Istanbu

صرافی داداس | Dadas Doviz  [استانبول]

 • شماره تلفن: ۹۰۲۱۲۵۱۴۵۹۵۸+
 • زمان فعالیت: دوشنبه تا شنبه ۸ تا ۱۸
 • آدرس: Mollafenari, Vezirhan Cd. No:36, 34120, Fatih, Istanbul

صرافی کوزوم  Cozum Doviz [استانبول]

 • شماره تلفن: ۹۰۲۱۲۲۴۴۶۲۷۱+
 • زمان فعالیت: دوشنبه تا شنبه ۹ تا ۱۹
 • آدرس: Katip Mustafa اelebi, Me؛elik Sk. No:1, 34433 Beyoğlu, Istanbul

صرافی آرال  Aral Doviz [استانبول]

 • شماره تلفن: ۹۰۲۱۲۵۳۰۳۵۵۴+
 • زمان فعالیت: دوشنبه تا شنبه ۹ تا ۱۸
 • آدرس: Gümü؛suyu, Sıraselviler Cd. No:17, 34437, Beyoğlu, Istanbul

Serhat Doviz [ازمیر]

 • تلفن: +90 (0232) 435 11 71
 • آدرس: Mersin Mah, Fatih Cd. No:64/A, 16130 Konak

Odak Döviz  [ازمیر]

 • ‌شماره‌تلفن: +90 (0232) 441 86 68
 •  آدرس: Akdeniz Mahallesi Gazi Bulvarı No 76/B Çankaya, 35210 Konak

ustunel Foreign Exchange [ازمیر]

 • آدرس: Kazımdirik, Mustafa Kemal Cd. 9 B, 35100 Bornova
 • تلفن: +90 (0232) 374 40 40

همچنین بخوانید:هزینه‌های خرید ملک در ترکیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای کشف ازمیر حاضر هستید؟
    شایان بهبود 
           کارگزار

[email protected]

Drag a button, link, or anything else into the icon box to place it below the text. Lorem ipsum dolor sit amet elit.

8914234 (530) 90+

Drag a button, link, or anything else into the icon box to place it below the text. Lorem ipsum dolor sit amet elit.

71 21 461 (232) 90+

Drag a button, link, or anything else into the icon box to place it below the text. Lorem ipsum dolor sit amet elit.

موقعیت مکانی
آدرس:
Refet Paşa, 5182/1 Sokak No:1 D:3, 35090 Bornova/İzmir

تلفن:
90-5308914234+

ایمیل:
[email protected]

کلیه حقوق این سایت برای شرکت بهبودهومز محفوظ می‌باشد. هرگونه کپی‌برداری ازین سایت ممنوع است.
apartmentenvelopephone-handset